top of page
Search

Mida teha kui tööandja ei maksa õigel ajal palka?

Töötaja õigus on saada oma töötasu õigeaegselt ning tööandja kohustus on see õigeaegselt välja maksta. Kuid kuidas toimida olukorras, kus tööandja viivitab palga maksmisega? Alljärgnevalt selgitame töötasu maksmise seaduslikke aluseid ning pakume juhiseid, kuidas tegutseda, kui tööandja ei täida seda kohustust õigeaegselt.


Töölepingu seaduse § 28 lg 2 täpsustab selgelt tööandja kohustusi, mis hõlmavad mitmeid olulisi aspekte, sealhulgas kohustust maksta töötajale töötasu kokkulepitud tingimustel ja tähtajal. See on oluline, sest see tagab töötajale kindlustunde oma sissetuleku suhtes. Tavaline praktika on, et töötasu makstakse välja üks kord kuus. Kuid mida peab töötaja tegema siis, kui palk õigel ajal kontole ei laeku ning kas ja millal on töötajal on õigus nõuda viivist?


  1. Kontrolli oma töölepingut

    Esmalt tuvasta, kas tööandja on ikka lepingut rikkunud ja töötasu maksnud viivitusega. Võib ette tulla olukordi, kus raamatupidaja on palga varasemalt välja maksnud varem kui lepingus ette nähtud. Näiteks, kui töölepingus on sätestatud, et palga välja maksmine toimub iga kuu 10. kuupäeval, aga sina oled harjunud palka saama juba 8. kuupäeval, siis ei ole tööandja tegelikult lepingut rikkunud ega tasu maksmisega viivitanud.


  2. Räägi oma tööandjaga

    Kui avastate lepingurikkumise, on esimene loogiline samm arutada oma tööandjaga palga hilinemist. Mõnikord võib viivitus olla tingitud haldusvigadest või kommunikatsiooniprobleemidest, mis saab kiiresti ja lihtsalt lahendada. Kui aga tööandja tunnistab, et töötasu maksmine viibib pikka aega, on sul juba õigus nõuda viivist.


  3. Kirjalik teavitus

    Kui suuline suhtlus ei lahenda probleemi, saatke tööandjale kirjalik teavitus. Kirjas tuleks selgelt välja tuua, millal palk oleks pidanud laekuma, millal selle tegelikult kätte said, kui palju veel võlgnetakse ja anda ka täiendav tähtaeg töötasu ülekandmiseks. Kirjalik teavitus on oluline tõend ka juhul, kui töötasu kätte saamiseks on vaja pöörduda Tööinspektsiooni.


  4. Kaebus Tööinspektsioonile

    Kui tööandja ei vasta kirjalikule teatele, võite esitada kaebuse Tööinspektsioonile. Tööinspektsioonil on õigus trahvida tööandjat ja nõuda viivitatud palga väljamaksmist. Kaebus võib hõlmata tõendeid, nagu tööleping ja kirjavahetus tööandjaga.


  5. Viivise nõudmine

    Kuna töölepingu seadus ei reguleeri hilinenud töötasu maksmist, siis viivist makstakse vastavalt võlaõigusseaduses kehtestatud määradele. Töötajal on õigus nõuda viivist brutosummalt alates järgmisest päevast, kui töötasu oleks pidanud laekuma vastavalt VÕS § 94 ja § 113 sätetele.


    2024. aasta oktoobri seisuga on intressimäär 12,25% aastas ehk 0,034% päevas. Viivise arvutamisel on abiks viivisekalkulaator.


Kui tööandja ei maksa palka õigeaegselt, on oluline tegutseda kiiresti ja kasutada kõiki seaduslikke vahendeid oma õiguste kaitsmiseks. Soovitatav on üle vaadata tööleping, vestelda tööandjaga, esitada kirjalik teavitus, pöörduda Tööinspektsiooni poole ning vajadusel kasutada õiguskaitsevahendeid.


Kui sinu tööandja viivitab töötasu maksmisega ja vajad juriidilist abi, võta meiega ühendust. Pakume abi ja tagame, et sinu õigused oleksid kaitstud. Ära laske tööandjal rikkuda oma õigusi—meie eksperdid on valmis aitama!

Comments


bottom of page