top of page
Search

Mida teha kui tööandja ei maksa palka?

Töölepingu sõlmimine ja tööle asumine on märkimisväärne etapp töötaja professionaalses elus, kuna sellega kaasneb õigustatud ootuste loomine vastutasu osas tehtud töö eest. Tööandja poolne õiglane ja õigeaegne töötasu maksmine on primaarne kohustus, mis tuleneb töölepingu seadusest. Paraku võivad siiski tekkida olukorrad, kus tööandja ei täida oma rahalisi kohustusi ning jätab töötaja õigeaegse töötasuta. Sellistes olukordades on töötajal oluline olla teadlik oma õigustest ja nendest sammudest, mida on võimalik astuda vastavalt kehtivale seadusandlusele.


Töölepingu seaduse kohaselt on tööandjal kohustus maksta töötajale kokkulepitud töötasu õigeaegselt ja täies ulatuses. Töötasu maksmise tingimused peavad olema selgelt fikseeritud töölepingus või muus kirjalikus kokkuleppes. Kui tööandja seda kohustust ei täida, on töötajal õigus nõuda saamata jäänud töötasu ja astuda vastavaid samme oma õiguste kaitseks.


  1. Vestlus tööandjaga. Esimene samm peaks alati olema tööandjaga suhtlemine, et selgitada välja töötasu maksmise viibimise põhjused. Tihti võib probleemi lahendada avatud ja konstruktiivne vestlus.

  2. Kirjalik nõue: Kui suuline arutelu tööandjaga ei lahenda olukorda, on soovitatav esitada ametlik kirjalik nõue, milles täpsustatakse saamata jäänud töötasu summa ja sellega seotud kuupäevad. Nõudekirjas peaks olema selge tähtaeg, millal töötasu maksmine peaks toimuma.

  3. Avaldus töövaiduskomisjonile. Juhul kui tööandja ei reageeri meeldetuletusele või keeldub töötasu maksmast, võib töötaja pöörduda töövaidluskomisjoni poole. Töövaidluskomisjon on loodud kiire ja tõhusa õiguskaitse tagamiseks töövaidlustes. Töötajal on aega 3 aastat alates töötasu palgapäevast või töölepingu lõppemise päevast esitada saamata jäänud töötasu avaldus. Töövaidluskomisjon ei lahenda muude lepingute (nt käsunduslepingu) alusel tekkinud vaidlusi!

  4. Hagi esitamine kohtusse. Kui töövaidluskomisjoni otsus ei rahulda töötajat või kui töötaja eelistab kohtumenetlust, võib ta esitada hagi kohtusse. Kohtumenetlus võib olla pikem ja keerulisem, kuid see annab võimaluse saada õiguslikult siduv otsus. Kohtumäärus võib kohustada tööandjat maksma saamata jäänud töötasu koos viivise ja kohtukuludega.

  5. Töölepingu ülesütlemine. Tööandja poolne palga maksmata jätmine võib olla piisav põhjus töölepingu ülesütlemiseks töötaja poolt. Töölepingu seaduse § 91 lõige 2 p 2 kohaselt võib töötaja lepingu erakorraliselt üles öelda olulise rikkumise tõttu, mille puhul on tööandja kohustatud maksma töötajale hüvitist vastavalt seadusele.


Töötajatele tuleb tagada õigus õiglasele ja õigeaegsele palgale nende töö eest. Juhtudel, kus tööandja ei täida oma kohustusi, on oluline, et töötaja teaks oma õigusi ja vajalikke samme, mida ette võtta. Alates suhtlemisest tööandjaga kuni lahenduste otsimiseni töövaidluskomisjoni või kohtumenetluse kaudu on töötajatel mitmeid võimalusi oma õiguste kaitseks. Kiire ja asjakohane tegutsemine on oluline, et tagada palga saamine ja tööandja kohustuste täitmine.


Kui vajate abi saamata jäänud töötasu nõudmisega, siis võtke meiega ühendust!

Comments


bottom of page