top of page
Search

Nõudekiri - miks ja millal seda esitada?

Nõudekiri on juriidiline dokument, millega esitatakse nõue teisele isikule või organisatsioonile, sageli seoses rahalise võlgnevuse või lepinguliste kohustuste täitmata jätmisega. See on tavaliselt viimane samm enne kohtumenetluse algatamist. Selles artiklis selgitame mis on nõudekiri, miks see on vajalik ja millal seda esitada.


Mis on nõudekiri?

Nõudekiri on ametlik teatis, mille kaudu eraisik või ettevõte nõuab teiselt eraisikult või ettevõttelt teatud tegevust või rahalist hüvitist. See võib hõlmata mitmesuguseid nõudeid, nagu võlgnevuse tasumine, lepinguliste kohustuste täitmine, kahjuhüvitise maksmine või muude seadusest tulenevate õiguste teostamine.


Miks esitada nõudekiri?

Nõudekirja esitamine on oluline mitmetel põhjustel:

  • Juriidiline dokumeerimine. Nõudekiri dokumenteerib nõude tekkimist ja nõude esitamist ning on oluline tõend kohtumenetluses.

  • Teavitamine ja hoiatus. Nõudekiri teavitab vastaspoolt esitatud nõudest ja võimalikest õiguslikest tagajärgedest, kui nõuet ei rahuldata.

  • Lepitus ja läbirääkimised. Nõudekiri võib olla esimene samm lepitusprotsessis, pakkudes võimalust jõuda kokkuleppele ilma kohtusse pöördumata.

  • Seadusest tulenevate õiguste kaitse. Nõudekiri on vahend, mille kaudu saab kaitsta ja teostada oma seadusest tulenevaid õigusi, nt nõuda kahju hüvitamist või lepingu täitmist, nõuda hinna alandamist, viivist ja ka taganeda lepingust.


Millal esitada nõudekiri?

Nõudekiri tuleks esitada, kui:

  • Maksetähtaeg on möödunud. Kui võlgnik ei ole maksetähtaja möödudes võlgnevust tasunud, on võlausaldajal õigus esitada nõudekiri ja nõuda viivitamata selle tasumist.

  • Lepingulist kohustust on rikutud. Kui lepingu osapool ei täida oma kohustusi, võib teine osapool peale rikkumise tuvastamist esitada nõudekirja ja nõuda täiendavaks tähtajaks kokku lepitud lepingutingimuste täitmist.

  • Nõuad kahju hüvitamist. Kui isik on tekitanud teisele isikule või tema varale kahju, võib kahju saaja nõuda tekitatud kahju hüvitamist pärast kahju tekkimist.

  • Rikutud on intellektuaalomandi õigusi. Kui isik rikub intellektuaalomandi õigusi, nt autoriõigusi või kasutab ilma loata kaubamärki, võib õiguste omanik esitada nõudekirja, nõudes rikkumise lõpetamist ja kahjuhüvitist kohe, kui rikkumine on tuvastatud.


Näited nõudekirja esitamisest

  • Võlgnik ei ole arvet tasunud. Ettevõte esitab kliendile nõudekirja, nõudes tasumata arve ja viivise tasumist

  • Lepingu rikkumine. Auto ostmise tehingus jätab ostja kokku lepitud makse tegemata, müüja esitab nõudekirja ja nõuab makse tegemist või taganeb lepingust.

  • Kahju hüvitamine. Üürnik on üürilepingu esemeks olevale eluruumile tekitanud kahju, mida tagatisraha ei kata. Üürileandja esitab üürnikule kahju hüvitamise nõude, et taastada üüripinna algne seisukord.


Kokkuvõte

Nõudekiri on vahend erinevate nõuete esitamiseks ja vaidluste lahendamiseks. Seda tuleks esitada mitte ainult võlgade sissenõudmisel, vaid ka lepinguliste kohustuste täitmise ja kahjuhüvitise nõudmise korral. Tihti on just nõudekiri see võimas vahend, mis võlgniku liigutama paneb, kuna tuntakse muret kohtumenetluse ja sellega kaasnevate kulude pärast.


Kui vajate abi nõudekirja koostamisega, siis võtke meiega ühendust!

Comentários


bottom of page