
Hiljutine Riigikohtu otsus toob selgust tööaja arvestamise ja ületunnitöö hüvitamise küsimustesse, mis puudutavad paljusid töösuhteid. See otsus on oluline nii tööandjatele kui ka töötajatele, sest see võib mõjutada töötasu ja tööaja arvestust. Käesolevas blogipostituses analüüsime Riigikohtu otsuse peamisi aspekte ja selgitame, kuidas need võivad sinu olukorda mõjutada.
Miks see otsus oluline on?
Antud kaasuses vaidlesid töötaja ja tööandja selle üle, kas tööriietesse riietumisele ja sellega seotud tegevustele kuluv aeg tuleks lugeda tööaja hulka. Riigikohus leidis, et tööriietesse riietumine, pesemine ja töökohta liikumine on tööaja osa. See seisukoht on oluline, sest see võib tähendada, et paljud tööandjad on seni valesti arvestanud töötajate tööaega ja järelikult ka töötasu.
Peamised järeldused Riigikohtu otsusest:
Tööaeg hõlmab ka tööriietesse riietumist: Kui töötaja peab töö tegemiseks kandma tööriietust ja riietuma tööandja territooriumil, siis loetakse riietumisele kuluv aeg tööaja hulka. See hõlmab ka aega, mis kulub pesemiseks ja töökohta liikumiseks.
Töökorralduse reeglid võivad olla tühised: Töökorralduse reeglid, mis sätestavad, et tööriietesse riietumisele ja pesemisele kuluv aeg ei ole tööaeg, võivad olla tühised, kui need kahjustavad töötajat ebamõistlikult. Riigikohus leidis, et töökorralduse reeglid on tüüptingimused, mis ei tohi töötajat ebamõistlikult kahjustada
Ületunnitöö hüvitamine: Kui töötaja on teinud ületunnitööd, siis peab tööandja seda hüvitama kas vaba ajaga või rahas. Kui pooled ei ole kokku leppinud ületunnitöö hüvitamist rahas, siis on tööandjal kohustus hüvitada see vaba ajaga, mis on võrdne ületunnitöö ajaga. Samuti tuleb töötajale maksta vaba aja eest tavapärast töötasu. Kui töösuhe jätkub, siis ei saa nõuda ületunnitöö hüvitamist rahas, kui pole vastavat kokkulepet.
Mida see tähendab tööandjatele?
Tööandjad peaksid üle vaatama oma tööaja arvestamise süsteemid ja veenduma, et need vastavad Riigikohtu otsusele. Eelkõige tuleb tähelepanu pöörata järgmisele:
Kontrollida, kas tööriietesse riietumisele, pesemisele ja töökohta liikumisele kuluv aeg on arvestatud tööaja hulka.
Vaadata üle töökorralduse reeglid ja veenduda, et need ei kahjusta töötajaid ebamõistlikult.
Pidada nõuetekohast tööaja arvestust ja dokumenteerida ületunnitöö. * Hüvitada ületunnitöö seaduses ettenähtud viisil.
Mida see tähendab töötajatele?
Töötajad peaksid olema teadlikud oma õigustest ja kontrollima, kas nende tööaega on õigesti arvestatud. Kui sa tunned, et sinu tööaega ei ole õigesti arvestatud, võib see tähendada, et sinul on saamata jäänud ületunnitöö tasu. Sellisel juhul võid:
Pöörduda tööandja poole selgitustaotlusega.
Vajadusel pöörduda juristi poole, kes aitab sul oma õigusi kaitsta.
Kas vajad abi?
Kui sa tunned, et soovid saada täiendavat õigusabi, et tagada oma ettevõtte või asutuse töökorraldusreeglite vastavus Riigikohtu otsusele, siis võta meiega ühendust. Meie juristid aitavad sul mõista oma õigusi ja kohustusi ning pakuvad parimat lahendust sinu olukorras. Meie eesmärk on tagada, et sinu töösuhe oleks õiglane ja seaduslik.
Comments